Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie.

 

Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną. Na pierwszą listę dziedzictwa UNESCO zostały wpisane dwa obiekty z Polski: Kraków i Wieliczka. Dziś znajduje się na niej trzynaście unikatowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

 

<< REGULAMIN ODZNAKI KRAJOZNAWCZEJ >>

 

 

SZLAKIEM ZABYTKÓW ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO W POLSCE

Podstawowe informacje:

Odznaka została ustanowiona w 2008 roku przez Oddział Międzyuczelniany Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie z okazji trzydziestej rocznicy wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO pierwszych polskich obiektów.

Warunkiem zdobycia odznaki w danym stopniu jest zwiedzenie określonej liczby obiektów z Listy Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w Polsce zamieszczonych w załączniku do regulaminu.

 

Stopień odznaki

Liczba obiektów

popularny

1

brązowy

3

srebrny

5

złoty

7

Odznakę weryfikują i przyznają zatwierdzone przez Komisję Krajoznawczą ZG PTTK zespoły weryfikacyjne mające prawo nadawania Regionalnej Odznaki Krajoznawczej PTTK.

Dystrybucję odznak prowadzi Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie (adres korespondencyjny ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa).

 

Zabytki na << mapce >>