Zapraszamy na Rajd Niepodległości.

Przełomowy dzień 11 listopada 1918 roku wybrany został w późniejszych latach jako święto, które symbolicznie wyznacza odzyskanie przez Polskę niepodległości. Grudziądz wrócił do Macierzy dopiero 23 stycznia 1920 roku wraz z przybyciem Grupy Operacyjnej Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Stanisława Pruszyńskiego

Klub Turystyki Kolarskiej Kalinka organizuje rajd rowerowy.

Komandor: Zbigniew Grabowski

Rajd tematyczny , żeby  się spotkać i wspomnieć o postaciach historycznych, które miały wpływ na dzieje Grudziądza.

Celem tego rajdu rowerowego jest  uhonorowanie i uchronienie od zapomnienia  generała Stanisława Pruszyńskiego .

  • Zbiórka uczestników rajdu o godz. 1111 11 listopada 2022 na ul. gen. Pruszyńskiego, na chodniku przy Telewizji Kablowej SM
  • Na trasie zatrzymamy się przy obelisku znajdującym się przy budynku Starostwa Powiatowego, z umieszczoną tablicą upamiętają powrót Grudziądza do Macierzy, w hołdzie Hallerowi i hallerczykom. I po przejechaniu około 5 km dotrzemy do Cmentarza Garnizonowego (górnego) i zapalimy znicz na  grobie Stanisława Pruszyńskiego.
  • Około godz. 12  udamy się na ul. Czwartaków do Cytadeli (Feste Courbiere), wzniesionej po pierwszym rozbiorze Rzeczpospolitej w celu ochrony Prus przed potencjalnym zagrożeniem rosyjskim. Na miejscu będzie zorganizowane zwiedzanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Koszt uczestniczenia w rajdzie:  bez wpłat wpisowego.

Powrót z Kępy Fortecznej we własnym zakresie.

Discuss this article in the forums (0 replies).

ZAPRASZAMY

członków KALINKI 

na Rajd "Jesienny Ziemniak" – 1 października  (sobota)

 

Rajd odbędzie się 1 października 2022 w Szynychu.

 Zbiórka rowerzystów w pobliżu ronda Prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego

Startujemy o godz. 14:15 spod BIEDRONKI.

Jesienny Ziemniak odbędzie się U TOMKA .

Komandorem rajdu jest ANNA.

Ziemniaki są na miejscu.

Jest opcja grillowania. Wkład zabieramy własny. Gospodarz przygotuje grilla.

Discuss this article in the forums (0 replies).

Pojedziemy szlakiem bojowym 1939 r. polskich lotników w okolicy Grudziądza

Start 4.09.2022 godz. 13.00  Trasa wynosi około 40 km.

Miejsce Startu przy samolocie, Rondo Lotników w Grudziądzu.
Pojedziemy w kierunku ul. Jaśminowej na pobliski cmentarz Tarpno w Grudziądzu , następnie wrócimy do skrzyżowania Drogi Granicznej z Waryńskiego i  przez Wielkie Lniska, Nicwałd do Gruty – grób pilota Floriana Laskowskiego, następnie do  Mełna – cmentarz wojenny, i do wsi  Annowo- park przy dworku, i powrót do Grudziądza.

Podczas kampanii wrześniowej, już drugiego dnia wojny gwałtownemu pogorszeniu uległa sytuacja wschodniej grupy Polskiej Armii „Pomorze” koło Grudziądza atakowanej z kierunku Prus Wschodnich.  


Wówczas polscy piloci 141 Eskadry Myśliwskiej otrzymali rozkaz ataku na piechotę i niemieckie czołgi na szosie Gruta-Łasin ( powiat grudziądzki). Dziewięć polskich samolotów myśliwskich typu P-11c, w trzech kluczach zaatakowało bombami i z broni pokładowej niemiecką kolumnę pancerną.  Bardzo silna niemiecka obrona przeciwlotnicza w tym rejonie zestrzeliła samoloty trzech naszych lotników:  kpt. Floriana Laskowskiego (dowódcy III/4 Dywizjonu Myśliwskiego), kpr. Benedykta Mielczyńskiego oraz ppor. Władysława Urbana W toku trzydniowych walk o Grutę polscy żołnierze ponieśli wielkie straty osobowe. Po poniesionych stratach polskie dywizjony piechoty, żeby nie być odcięte od swojej armii  musiały ruszyć w ślad za wycofującą się Armią „Pomorze” w kierunku Bydgoszczy.  Niemcy wygrali i po zakończonej bitwie schwytali oni kilkadziesiąt przypadkowych osób z Mełna i rozstrzelali ich w ramach odwetu.

Na cmentarzu wojennym w Mełnie spoczywają polscy żołnierze polegli we wrześniu 1939 r. w czasie bitwy pod Mełnem. W zbiorowym grobie z innymi żołnierzami Wojska Polskiego spoczywa jeden lotnik, ppor. Władysław Urban, który był pilotem 141 Eskadry Myśliwskiej zestrzelony 2 września. Początkowo pochowany był w mogile polowej w okolicach Rogóźna, skąd po wojnie ekshumowano go do Mełna. W tym samym locie poległ zestrzelony też kpt. Florian Laskowski, dowódca III  Dywizjonu / 4 Pułku Lotnictwa   prowadził osobiście 141 Eskadrę Myśliwską  do ataku, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Grucie, na którym leży wielu żołnierzy Wojska Polskiego . Trzeci pilot 141 Eskadry Myśliwskiej  kpr. Benedykt Mielczyński zestrzelony 2 września, spoczywa na cmentarzu w Tarpnie Wielkim w Grudziądzu.

Discuss this article in the forums (0 replies).

15 Rajd IN MEMORIAM VESTRAM

Dnia 26 czerwca 2022

KTK KALINKA organizuje rajd rowerowy.  Pamiętamy o tych, co odeszli.

W związku z wysokimi temperaturami zachowujmy umiar w aktywności. Planując dłuższy dystans podjęliśmy decyzje o rozłożeniu odwiedzania grobów na dwa dni

  • (1) Odwiedzanie grobu kolegi w Chełmnie odbędzie się 26.06.2021 (niedziela),

          Zbiórka przy Restauracji Leśniczówka w Parku Miejskim w Grudziądzu o godz. 9:00.

Trasa około 60 km,  trasa na cmentarz w Chełmnie (i powrót do Grudziądza).

 

  • (2) A odwiedzenie cmentarzy w Grudziądzu: cmentarz farny (ul. Cmentarna) i komunalny (Kobylanka) – nastąpi dzień wcześniej

Zbiórka w sobotę 25.06.2022 o godz. 14: 00 przy Restauracji Leśniczówka

Trasa z około 30 km, z Kobylanki do Sarnowa, Łunawy,  Grudziądz

 

Koszt symboliczny: znicze (kupimy na miejscu).

OBOWIĄZKI UCZESTNIKA

 - przestrzeganie przepisów ruchu drogowego

 - przestrzeganie karty turysty

 - młodzież do lat 18 uczestniczą pod opieką osoby dorosłej

Organizator nie bierze odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim jak i przez nie.

Discuss this article in the forums (0 replies).