Nazwa klubu turystyki kolarskiej nawiązuje do historii Grudziądza, a konkretnie do zapomianej osady Kalinka.

Osada Kalinkowo - występująca też pod nazwą Kalinka - jest historycznym terenem (współcześnie się go nie wyodrębnia) południowego przedmieścia Grudziądza. Kalinka nie przetrwała do wspóczesnych czasów.

Grudziądzanom po Kalince pozostały dwie nazwy:

• ulica Kalinkowa
  • Klub Turystyki Kolarskiej KALINKA.

Osiedle Kalinka (Kalinkowo) leżało między starym Grudziądzem, a wsią Strzemięcin. W XIX wieku Strzemięcin wraz z Kalinkowem przyłączono do Grudziądza.
W latach siedemdziesiątych XX wieku w Grudziądzu istniała kawiarnia „Kalinka”. Do dzisiejszych czasów  zachowała się tylko ulica Kalinkowa. W okolicach ul. Kalinkowej (dokładnie między ulicami Kalinkową i Chełmińską) powstało osiedle mieszkaniowe nazwane w dokumentacji początkowo jako „Kalinkowo”, ale w trakcie budowy zmieniono nazwę na „Osiedle Kopernik”.