Z początkiem roku 2015 Spółka Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia rozpoczęła remont historycznej mechanicznej oczyszczalni i przepompowni ścieków zlokalizowanej w podziemiach budynku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 10 w Grudziądzu. Prace były wykonywane siłami własnymi - przez służby MWiO - pracowników Działu Warsztatowo-Remontowego i trwały do grudnia 2015 r.
Początki budowy obiektu sięgają 1906 roku. Poza przepompownią funkcjonującą przy wysokich stanach Wisły, kiedy odpływ ścieków nie mógł odbywać się grawitacyjne, w budynku zlokalizowano również mechaniczną oczyszczalnię ścieków, opartą na sicie Wurla-Rinscha z mechanicznym odbiorem skratek - czyli grubszych zanieczyszczeń, ze ścieków. Na owe czasy był to szczyt możliwości technicznych. Tak podczyszczony ściek kierowano kanałem wylotowym do Wisły. Oczyszczalnia ta funkcjonowała po niezbędnych przeróbkach do 1970 roku. Z czasem rolę starej przepompowni przejęła włączona do eksploatacji w 1992 r. przepompownia ścieków przy ul. Waryńskiego, niemniej jednak obiekt przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej był utrzymywany do momentu oddania do eksploatacji Oczyszczalni ścieków w Nowej Wsi, co miało miejsce w 2002 roku. Po tym czasie część nadziemna budynku została zaadaptowana na biura dla sekcji odczytów i rozliczeń. W podziemiach obiektu nadal jednak znajdowały się „zabytkowe” elementy mechaniczne, stare pompy i kraty. Rozpoczęte na początku 2015 r. prace miały na celu w pierwszym etapie uporządkowanie, oczyszczenie pomieszczeń oraz wypompowanie podsiąkającej wody. Następnie odnowiono i zaadaptowano pomieszczenia do głębokości ok. 10 m, ale wykop i niektóre obiekty sięgają nawet głębokości ok. 10-12 m. Podjęto się także renowacji pozostałych po dawnej oczyszczalni i przepompowni urządzeń, dzięki czemu można przybliżyć zainteresowanym funkcjonalność zastosowanych wówczas rozwiązań technicznych. Prace, zgodnie z założeniami trwały rok.
Poza elementami ówczesnej infrastruktury technicznej w starej przepompowni można zobaczyć udostępnione przez jednego z pracowników eksponaty zaświadczające o historii Grudziądza, min. fragmenty naczyń ze znajdującej się w Rynku Restauracji - Hotelu Królewski Dwór, a także pozostałości naczyń z pierwszej „sieciówki”, sprzedającej jedzenie „na żetony”, jaka była zlokalizowana m.in. w Grudziądzu przy obecnej ul. Starej.
Informacja ze strony www.mwio.pl