Pierwsze Lato odbyło się 22-29.07.2001 r. w Osiu.
Okres letni to świetna okazja do zwiedzania Borów Tucholskich. My z tej okazji korzystamy już kilkanascie lat. Od 2002 roku mamy niezmienny termin w okolicach 15 sierpnia. Noclegi są tradycyjnie w szkole w Osiu lub Cekcynie. Płożone są one na tyle blisko od Grudziądza, że spokojnie można dojechać rowerem (jest też możliwość pociągiem).
Miejscowości te są świetnym miejscem do wypoczynku, jak i bazą do tras rowerowych zarówno tych krótkich i długich.
Każdego dnia w kilku grupach w zależności od kondycji poznajemy uroki okolicznych lasów - z dala od zgiełku miast. Wieczory spędzamy przy wspólnym grillu i zabawie. Co roku też staramy się o jakąś niespodziankę dla uczestników (pokazy ogni, dyskoteka przy księżycu itp.).
O tym, że impreza taka jest potrzebna świadczy to, że od kilku lat przyjeżdża sporo Kalinkowców i ich sympatyków (bywa i ponad 40 osób).