Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Forum: Artykuły.
Umożliwia czytelnikom artykułu dyskutować i komentować.
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

XII Zimowy Rajd Pomorski STOLEMY 7 lata 1 miesiąc temu #1226

  • dart8
  • dart8 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK4
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK4
  • Posty: 244
  • Otrzymane podziękowania: 691
Jest i film
youtu.be/-ochSfiM-s0
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzegorz, krzyś, MARCINHD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

XII Zimowy Rajd Pomorski STOLEMY 7 lata 1 miesiąc temu #1224

  • dart8
  • dart8 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK4
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK4
  • Posty: 244
  • Otrzymane podziękowania: 691

W dniach 17-19 lutego 2017 r. uczestniczyliśmy w XII Zimowym Rajdzie Pomorskim „Stolemy”. Organizatorzy - PTTK Oddział Gdański im. dr. Jerzego Szukalskiego / KTP Bąbelki - zapewnili nam wiele atrakcji. Były trzy trasy piesze, trasa kajakowa, gra miejska na orientację i oczywiście trasa rowerowa.

Dzień I - piątek 17 lutego 2017 r.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie udając się pociągiem o 6:00 z dworca w Grudziądzu do Malborka.


 

Przy PKP w Malborku, zebrała się liczna jak na tę porę roku grupa rowerzystów (ok.15 osób) z różnych miast Polski oraz prowadzący trasę, zastępca komendanta rajdu Daniel Nazaruk. Najpierw podjechaliśmy pod mury największego na świecie, pod względem powierzchni, zamku w Malborku.

Zamek ten ma niezwykle długą i barwną historię. Był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, rezydencją królów Polski począwszy od króla Kazimierza Jagiellończyka, siedzibą Prus Królewskich i siedzibą Komisji Morskiej. Jest pomnikiem historii wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przy zamku zrobiliśmy sobie pamiątkowe fotki, zakupiliśmy znaczki i ruszyliśmy w dalszą drogę. Przez mostek na Nogacie udaliśmy się do miejscowości Lichnowy, gdzie zatrzymaliśmy się przy gotyckim kościele św. Urszuli, zbudowanym w drugiej połowie XIV wieku. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy w kierunku Mostu Knybawskiego, którym przekroczyliśmy Wisłę udając się do Tczewa. Tam zwiedziliśmy wystawę w Muzeum Wisły oraz wystawę "20 Lat wolności Tczew 1920-1939". Wystawa bardzo ciekawa - zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Fabryki Sztuk. Po zwiedzaniu czas na posiłek. Najpierw jednak zjechaliśmy na piękne błonia nad Wisłą i podziwialiśmy Most Tczewski - Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej i przyszły Pomnik Historii. Z błoni udaliśmy się do baru mlecznego, gdzie pysznie podjedliśmy i nabraliśmy sił do dalszej jazdy. Nim opuściliśmy Tczew zobaczyliśmy jeszcze wiatrak holenderski z XIX w. - dość nietypowy, bo pięcioramienny. Następnie z Tczewa udaliśmy się do miejscowości Gorzędziej gdzie zatrzymaliśmy się przy gotyckim kościele parafialnym pw. św. Wojciecha z XIV w. Był to ostatni punkt zwiedzania, po którym trasa prowadziła już prosto na bazę czyli do Pelplina. W Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie czekała na nas komendant zlotu - Joanna Sylka - Nazaruk oraz reszta uczestników (razem 170 osób). Na zakończenie dnia przygotowano ognisko i kiełbaski. Wieczór spędziliśmy oczywiście na parkiecie - to już tradycja ;)

Dzień II - sobota 18 lutego 2017 r.

Cel główny - Zamek krzyżacki w Gniewie zbudowany przez Zakon krzyżacki na planie czworoboku po 1290 roku i rozbudowany w XIV i XV wieku. Dojazd do zamku to niespełna 17 km. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Atrium i sal tortur. Z zamku udaliśmy się na poczęstunek do pobliskiej restauracji. Po posiłku razem z nowymi prowadzącymi, Asią i Wieśkiem z Tczewa, ruszyliśmy do Morzeszczyna, by zobaczyć aż 3-metrowe biurko, wykonane przez Jerzego Kamińskiego, pełniące zarazem funkcję wiaty przystankowej. Następnie odwiedziliśmy Grodzisko Owidz, gdzie znajduje się rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu. Nasza nowa prowadząca pokazała nam też funkcjonującą w Owidzu od początku XX w. wodną elektrownię na Wierzycy. Serdecznie dziękujemy Asiu za poprowadzenie trasy i pokazanie ciekawych miejsc.

Usatysfakcjonowani, po przejechaniu 65 km, wróciliśmy na bazę, gdzie czekało już rozpalone ognisko. Dzień zakończyliśmy wspólnymi śpiewami przy dźwiękach gitary.

Dzień III - niedziela 19 lutego 2017 r.

Ostatni dzień rajdu przeznaczony został na zwiedzanie Pelplina. Najpierw zajrzeliśmy do Katedry. Monumentalny gmach Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zrobił na nas duże wrażenie. Wnętrze bardzo bogate. Znajdują się tu 23 ołtarze oraz bogato zdobione późnogotyckie stalle z XV wieku. W krużgankach gotyckie malowidła naścienne oraz ławy z ozdobnymi zapleckami.

Następnie przeszliśmy do Muzeum Diecezjalnego im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, gdzie znajduje się jedyna w Polsce Biblia Gutenberga oraz wiele ciekawych eksponatów sztuki gotyckiej z obszaru Diecezji Chełmińskiej. Na tym zakończyliśmy zwiedzanie. Na koniec oficjalne zakończenie rajdu, rozdanie nagród i ostatni poczęstunek.

Dziękujemy KTP Bąbelki za zorganizowanie Rajdu. Do zobaczenia na kolejnych.

 

W galerii na stronie kilka fotek. Więcej zdjęć na "Kalinkowym" facebooku pod linkiem 

https://www.facebook.com/kalinka.ktk/posts/1383755345032845

(do obejrzenia nie trzeba się logować ani posiadać konta na facebooku)

Za tę wiadomość podziękował(a): Grzegorz, krzyś, MARCINHD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.442 s.