Rajd Niepodległości 2018

11 listopada 1918 roku w miejscowości Compiĕgne, na północny-wschód od Paryża, przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, który oznaczał zakończenie I wojny światowej. Wcześniej rozpadło się państwo Habsburgów - Austro-Węgry. Symptomy te stały się sygnałem do działań niepodległościowych dla Polaków; w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, w Lublinie rząd Ignacego Daszyńskiego. Rozbrajano garnizony niemieckie stacjonujące na terenach tzw. „Kongresówki”.

10 listopada do Warszawy powrócił z internowania Komendant I Brygady Legionów Polskich Józef Piłsudski. Powrócił jako mąż opatrznościowy.

11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową (będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu.

Do roku 1921 trwały walki o granice Rzeczypospolitej i dopiero w następnych latach pojawiły się pierwsze formy świętowania odzyskania niepodległości, przy czym koncentrowano się bardziej na przypominaniu sukcesów militarnych niż politycznych.

Dla uczczenia SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

zapraszamy wszystkich chętnych na przejażdżkę rowerową

Zbiórka 2018.11.11 godz. 1111 ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego (koło Kauflandu).

Trasa ok. 30 km - Grudziądz, Wielka Księża Góra (dłuższa przerwa*), Nicwałd, Wałdowo (zakończenie) - tempo turystyczne.

* Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - na terenie Fortu Wielka Księża Góra można będzie bezpłatnie pozwiedzać z przewodnikiem Fort, uczestniczyć w przejażdżkach pojazdami militarnymi. Dla każdego turysty w tym dniu rozdawane będą przeróżne gadżety: flagi Polski, długopisy, opaski odblaskowe, smyczki. W tle na scenie grana będzie muzyka patriotyczna. Całe zadanie zostało sfinansowane przez Prezydenta Grudziądza.

Zaloguj się aby skomentować
Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 0 ).