WISŁA

Dla każdego Polaka Wisła jest ważnym symbolem historycznym. Nad Wisłą kształtowała się historia naszego narodu i była ona powodem do dumy wielu pokoleń Polaków. A teraz inne narody zaczęły zazdrościć nam Wisły. Wisła została ostatnią rzeką Europy, której krajobraz (w znacznej części) jest krajobrazem naturalnej, nieuregulowanej, dużej europejskiej rzeki.

Dorzecze Wisły, które zajmuje 2/3 powierzchni Polski, stawia ją na drugim co do wielkości miejscu w zlewni Bałtyku i na dziewiątym miejscu w całej Europie. Długość 1048 km - od źródeł Czarnej Wisełki, a 1045 km - od źródeł Białej Wisełki.

W źródłowym odcinku Biała Wisełka przyjmuje 2 potoki: Roztoczny i Wątrobny; w mieście Wisła - Biała i Czarna Wisełka łączą się tworząc Wisełkę, zwaną też Małą Wisła; tę nazwę Wisła utrzymuje do ujścia Przemszy, skąd jest żeglowna.

Przyjmuje się, że rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi świata w okresie „Polski zygmuntowskiej”. Sam eksport zboża Wisłą w ciągu około 70 lat po roku 1490 wzrósł więcej niż dziesięciokrotnie - od 5,5 tys. łasztów (prawie 20 tys. m3) rocznie do 66 tys. łasztów (ponad 200 tys. m3).

Patrząc okiem dzisiejszego ekonomisty: PKB Polski było wyższe, niż obecnie w Chinach… A Wisła była najważniejszą rzeką świata. Nie Ren, nie Dunaj albo Orinoko lub Nil… Wyobraź sobie…

W tym roku już 10 raz zapraszamy na

Rajd ŚWIĘTO WISŁY

TERMIN I MIEJSCE ZBIÓRKI - 6.05.2018 (niedziela)

W tym terminie CARREFOUR robi coś w rodzaju rowerowego festynu, więc stamtąd startujemy

TRASA dla ambitnych (Jacek Chróścicki - 795 433 830):

CARREFOUR / ruszamy o godz. 1000

TRASA dla leniwych (Grzegorz Rakowiecki - 662 862 316):

CARREFOUR / ruszamy o godz. 1230

TRASA RAJDU

TRASA dla ambitnych (ok. 55 km)

Grudziądz - Rządz przepompownia - Szynych - Dorposz - Ostrów Świecki - Starogród - Chełmno - Klamry - Łunawy (Chata Marcina)

TRASA dla leniwych (ok. 21 km)

Grudziądz - Pieńki Królewskie - Szynych - Sosnówka - Łunawy (Chata Marcina)

grill na zakończenie - obowiązkowo zabrać kiełbaski

Proszę zapoznać się z >>>  Regulaminem rajdu

Zaloguj się aby skomentować
Dodaj komentarz na Forum ( już dodano 2 ).